Technické řešení aplikace

Aplikace je v souladu se současnými trendy ve vývoji koncipována jako distribuovaná webová aplikace. Zaměstnanci používají webový prohlížeč, který umí používat snad každý. Aplikace funguje na většině moderních webových prohlížečů – Google Chrome, Mozila Firefox, Opera, Safari.

Aplikace pro svůj běh potřebuje server. Ten může být buďto intranetový na místní sítě organizace, nebo hostovaný mimo organizaci. Obě řešení mají své výhody a nevýhody, jejichž podrobný rozbor by přesahoval rámec tohoto materiálu. Obecně můžeme konstatovat, že provoz vlastního serveru v organizaci je poměrně náročný na úvodní instalaci a konfiguraci a rozsah znalostí a dovedností pro zprovoznění vlastního serveru výrazně přesahuje běžné uživatelské znalosti. Také údržba takového systému není zcela triviální, např. zajištění aktualizací systému, opravy chyb, zálohování dat a další. Výhodou je, že organizace má svá vlastní data tak říkajíc “pod svou vlastní střechou”.

Varianta hostovaného serveru je pro organizaci velmi jednoduchá. Po vydefinování požadavků a odladění konkrétní instalace systému běží celá serverová část na serveru epanoramix.cz, který je pravidelně monitorován, aktualizován, kontrolován a zálohován. Veškerá komunikace je šifrována stejnými technologiemi, jako např. internetové bankovnictví (HTTP protokol přes Secure Socket Layer vrstvu).

U hostovaného řešení je také možné garantovat úroveň dostupnosti služeb - např. formou 99% nebo 99,5% dostupnosti. V praxi to znamená, že je garantováno, že aplikace bude dostupná např. 99,5% času, takže např. v rámci jednoho týdne případné výpadky a odstávky nepřesáhnou 50 minut čistého času. Všechny zásadní aktualizace i odstávky probíhají v noci. Garantovat tuto úroveň služeb u serveru umístěného v prostorách organizace není možné.

Ze serverových technologií využívá programovací jazyk PHP, Zend Framework, databázi MySQL s InnoDB backendem. S prohlížečem potom serverová aplikace komunikuje primárně ve jazyce HTML, s výrazným využitím AJAXové technologie a formátu JSON pro přenos dat. Na straně klienta ve webovém prohlížeči potom aplikace využívá Javascript a Javascriptovou knihovnu jQuery a jQuery UI.